French Championship – Men’s Aspores: Standings – News

On Wednesday, in Saint-Martin-de-Landelis (Manche), Nicolas Briar (South Baca region) won the French Esperance Championship for men. The podium was completed by Théo Degache (Auvergne-Rhône-Alpes) and Romain Grégoire (Bourgogne-Franche-Comté).
Nicolas Breuer succeeds Valentin Ritaeu in the list of winners.

Ranking:
1. BREUILLARD Nicolas SOUTH REGION, 162.5 km at 4h01’49 “ (average 40.32 km/h)
2. DEGACHE Théo AUVERGNE-RHONE-ALPES 0’55
3. GREGOIRE Romain BOURGOGNE FRANCHE COMTE 1’44
4. BOWDEN ALEX OFFERGEN – RON – PUTS AT 1’44
5. ROLLAND Brieuc PAYS DE LA LOIRE at 1’46
6. Costio Ewen Brittany 1’47
7. VALOGNES Thibault NORMANDY at 1’53
8. PALENI Enzo HAUTS DE FRANCE 2’03
9. KNECHT Noah AUVERGNE-RHONE-ALPES 3’12
10. Mahudou Nolan Brittany at 4’46
11. COQUERET Louis GRAND is at 4’52
12. GUERINEL Manu ILE DE FRANCE 4’57
13. TRONCHON Bastien AUVERGNE-RHONE-ALPES at 6’11
14. MAYOR Adrien SOUTH REGION at 6’11
15. Shawsinand Joris Overgen – Ron – Albe at 7’01
16. Pierre Bourgogne-French-Comte Guthérat at 7’01
17. VERSCHUREN Killian BRITTANY 8’27
18. BRUNET DUNAND Jules AUVERGNE-RHONE-ALPES 8’30
19. Russell-Antoine Auvergne – Ron – Alpes at 8’33
20. BARAN Simon BOURGOGNE FRANCHE COMTE at 8’45
21. Pierre Elliot Bourgogne French Comte at 8’45
22. HENNEQUIN Paul SOUTH REGION at 8’45
23. HUENS Axel HAUTS DE FRANCE 8’45
24. LE BOOTEZ Clement NEW AQUITAINE 10’16
25. BAUDIS Anthony AUVERGNE-RHONE-ALPES 10’48
26. PROD’HOMME Axel PAYS DE LA LOIRE 10’48
27. Carlot Matteo Normandy at 10’48
28. Clauer Raphael Normandy at 10’50
29. DRAPIER Lukas OCCITANIE 10’50
30. ROGER Gabriel SOUTH REGION at 10’55
31. MIOMANDRE HARAMBILLET Estéban ILE DE FRANCE + 2 rolls
32. New Weingarten Look Aquitaine + 2 laps
33. GUILLE Lucas BRITTANY + 2 rolls
34. Le Beef Nathan Brittany + 2 laps
35. Steffant Mallo Brittany + 2 laps
36. STOPA Guillaume GRAND EST + 2 rolls
37. LE BOHEC Axel PAYS DE LA LOIRE + 2 rounds
38. SILLIAU NICOLAS BRITTANY + 2 rolls
39. FONTENAY Nathan SOUTH REGION + 2 rolls
40. LAVIGNAC Matthieu OCCITANIA + 2 rolls
41. MILLET Hugo BRITTANY + 2 rolls
42. MACE Marius ILE DE FRANCE + 2 rolls
43. DREVET Quentin CENTER VAL DE LOIRE + 2 rolls
44. CHATONNET Toby NORMANDY + 2 SHOT
45. Marais Benjamin Bay Loire + 2 towers
46. ​​DELARUE Max NORMANDY + 2 rolls
47. GUERNALEC Victor AUVERGNE-RHONE-ALPES + 2 rolls
48. Peron Mathias Overgen – Rune – Alps + 2 laps
49. BETELLI Pierre AUVERGNE-RHONE-ALPES + 2 ROLLS
50. VEISTROFFER Baptiste BRITTANY + 2 rolls
51. JOT Hugo HAUTS DE FRANCE + 4 rolls
52. PERIGOIS Lucas ILE DE FRANCE + 5 rolls
53. Petit Thomas Octania + 5 laps
54. Corno Benjamin Normandy + 5 laps
55. Boyer Nicolas La Reunion + 6 laps
56. FONTENELLE Noam LA REUNION + 6 rolls
57. GUEDON Antoine OCCITANIE + 6 rolls
58. BRIDRON Thibaud CENTER VAL DE LOIRE + 6 rolls
59. HARDOUIN Louis CENTER VAL DE LOIRE + 6 towers
60. JALADEAU Artus OCCITANIE + 6 towers
61. Diaz Alexandre Occitani + 6 laps
62. DUC Maxence CENTER VAL DE LOIRE + 6 rolls
63. Mayer Arthur Overgen – Rune – Alps + 6 rolls
64. ANANIE Ugo HAUTS DE FRANCE + 6 rolls
65. CORDENOS Clément HAUTS DE FRANCE + 6 rolls
66. DEVANNE Antoine PAYS DE LA LOIRE + 6 rolls
67. DURIAN NOUVELLE AQUITAINE TILE + 7 rounds
68. JOLLY Maxime BRITTANY + 7 Rolls
69. Peru Leopold Southern Region + 8 laps

Give up:
Benito Lucas Bourgogne French Comte
Kaprun Remy Overgen-Rhone-Alpes
Le Berry Matisse Brittany
ALLENO Clement BRITTANY
Labrousse Jordan Overture – Ron – Albe
VANDEPITTE Nathan OCCITANIA
Delbeuf Juris Burgundy French Comte
Cramer Leo Burgundy French Comet
By VINCENZI New Luca Aquitaine
VADIC Baptiste PAYS DE LA LOIRE
Le It’s Eddie Brittany
Dudek Louis Hautes de France
Pohl Victor Country of the Lower
Little Clement of Normandy
Sanlaville Mathias Overseas Rhone Alps
Center Mellon Simon Val de Lor
SEGUIN Yanis COUNTRY OF THE LOIRE
Richard Andrade Florian PAYS DE LA LOIRE
Pollard Baptiste Burgundy French Comte
Marquero Nicolas, Loire
Schneider Lillian Big East
LABBE Benjamin HAUTS-DE-FRANCE
LOSSAC Julien Aquitaine removed the new
LAJAUNIAS Valerian Aquitaine New
Boulet Enzo Brittany
Bartholomew Roman Burgundy French Comte
Chateau Jules Martinique
Martinez Lenny Burgundy French Comet
ALLARD Mateo AUVERGNE-RHONE-ALPES
Bodard Damien Brittany
Sparvel Louis Grand East
Mong Cedric South District
OLLIVIER Clement ILE DE FRANCE
GABRIEL Timothé GRAND EST
Minguinud New Tom Aquitaine
Frello Remy Burgundy French Comet
CIALONE Alessio PAYS DE LA LOIRE
Russet Favre Nicholas Country of the Lower
LUCAS GROLIER PAYS DE LA LOIRE
BONIFACE Lucas PAYS DE LA LOIRE
Larmit Ilan Brittany
THIROTEL HUGO GRAND EAST HOTEL
ROUXEL Gauthier GRAND EAST
New Sauchon Antonin Aquitaine
Ambert Nicholas Grand East
Wattel Celestine Octane
TIPHAIGNE Matisse Aquitaine New
Ari Kevin Aquitaine New
Pramol Valentine, Loire
Ferreira Luis Octania
Pomelite Hugo New Caledonia
Knitwear Corentin CENTER VAL DE LOIRE

Leave a Comment

Your email address will not be published.